close [X]

Rebel Jazz Band Honors

2006

Silver Rating- ISSMA Jazz Competition, Group I
Outstanding Trombone Soloist Award- Tracey Horan
Smoky Mountain Music Festival-First Place winner in the Advanced Jazz Band Class, Superior rating, Outstanding Solo Awards to: Flautist- Emily Koger, Alto Saxophonist Kevin Miller, Trumpetists Matt Ragozzino, Krista Hess, Joe Diekhoff, Trombone Soloist- Tracey Horan, Guitarist Brian Bauman, Outstanding Saxophone Section, Outstanding Trumpet Section, Outstanding Trombone Section and Outstanding Rhythm Section Awards.

2005

Gold Rating- ISSMA Jazz Competition- Group I
University of Indianapolis Jazz Festival-Outstanding Saxophone Soloist Award- Donnie Glowinski
Ball State Dimensions in Jazz Festival- Outstanding Saxophone Soloist- Donnie Glowinski, Outstanding Overall Soloist Award and Scholarship- Manny delaRosa on bass and piano
All-State Jazz Band- Manny delaRosa earns a spot in the rhythm section playing piano

2004

Gold Rating- ISSMA Jazz Competition- Group I
University of Indianapolis Jazz Festival- Outstanding Saxophone Soloist Award- Donnie Glowinski,
Ball State Dimensions in Jazz Festival-Honor Band Runner-Up, Outstanding Saxophone Soloist- Donnie Glowinski
Smoky Mountain Music Festival- First Place Winner in the Advanced Jazz Band Class, Superior Rating, Outstanding Solo Awards to Saxophonist Donnie Glowinski, Guitarist Julius Woods, Trumpet Soloist Steve Merkel, Vibes Soloist Rachael Horcher, Bass and Keyboard Soloist Manny delaRosa, Outstanding Rhythm Section Award, Outstanding Trumpet Section Award
Premier Performance with jazz artist Cathy Morris at the opening of her musical cafe.

2003 First Division Gold Rating – ISSMA Jazz Competition – Group I
Outstanding Trumpet Soloist Award – Ben Hewett
Outstanding Alto Saxophone Soloist Award – Donnie Glowinski
2002    First Division superior rating - ISSMA Jazz Competition
First Division Superior rating - Smoky Mountain Festival
Fourth Place Overall - Smoky Mountain Festival
University of Indianapolis Jazz Festival
  • Daniell Racke - Outstanding jazz soloist award and scholarship Smoky Moutain Music Festival Outstanding Soloist Awards
  • Danielle Racke - Trombone
  • Donnie Glowinski - Alto and Soprano Saxophone
  • Mark Holwager - Tenor Saxophone
  • Matt Ross - Baritone Saxophone
  • 2001 First Division superior rating - ISSMA Jazz Competition
    First Division Superior rating - Smoky Mountain Festival
    Fourth Place Overall - Smoky Mountain Festival
    University of Indianapolis Jazz Festival
  • Kyle Hagner - Outstanding Fluegelhorn Soloist

  • Smoky Moutain Music Festival Outstanding Soloist Awards
  • Donnie Glowinski - Alto and Soprano Saxophone
  • Mark Holwager - Tenor Saxophone
  • Kyle Hagner - Fluegelhorn
  • Stephen Brown - Vibes
  • 2000 First Division superior rating - ISSMA Jazz Competition
    Invitation to perform in the Indianapolis Jazz Festival
    1999 First Division superior rating - ISSMA Jazz Competition
    First Division superior rating - Smoky Mountain Music Festival
    University of Indianapolis Jazz Festival
  • Stephen Brown - Outstanding Vibes Solo Award

  • Smoky Moutain Music Festival Outstanding Soloist Awards
  • Janise Peters - Trumpet
  • Todd Jordan - Trombone
  • David Gries - Bass
  • Stephen Brown - Vibes
  • 1998 First Division superior rating - ISSMA Jazz Competition
    University of Indianapolis Jazz Festival
  • Robert Glass -Outstanding Tenor Saxophone Soloist

  • Ball State Jazz Festival
  • Robert Glass -Outstanding Tenor Saxophone Soloist
  • 1997 First Division superior rating - ISSMA Jazz Competition
    First Division superior rating - Smoky Moutain Music Festival
    Smoky Mountain Music Festival Outstanding Soloist Awards
  • Gretchen Schmaltz - Flute
  • Janise Peters - Trumpet
  • Todd Jordan - Trombone
  • Ben Taylor - Clarinet
  • Dan Dyar - Drum Set
  • Today's Events

    General (1)

    • ECA English 10
      Time: All Day
    View General Calendar

    Athletics (4)

    • (V) Baseball - Scecina Memorial (HOME)
      Time: 5:30 pm
    • (JV) Baseball - Scecina Memorial (AWAY)
      Time: 5:30 pm
    • (V) Rugby - Tech (HOME)
      Time: 6:00 pm
    • (V) Softball - Southport (AWAY)
      Time: 6:00 pm
    View Athletics Calendar

    Service (4)

    • St. Jude Pictorial Directory
      Time: 3:15 pm
    • Little Rebels Day Care
      Time: 3:15 pm
    • Extended Care- Holy Name Catholic School
      Time: 3:15 pm
    • Teacher's Aid- Southport Baptist Church
      Time: 3:15 pm
    View Service Calendar

    Co-curriculars (0)

    No events were found.

    View Co-curriculars Calendar

    Fine Arts (0)

    No events were found.

    View Fine Arts Calendar